על תחליפי הגלוטן

איך מתמודדים עם חוסר גלוטן? הרי גלוטן הוא דבק שמדביק את הבצק. במה ניתן להחליפו? אולי אפשר לוותר עליו?

אתחיל מהסוף. לא בכל מתכון חייבים להשתמש בתחליפי גלוטן מיוחדים. אז מה כן עוזר מהתגבר על המחסור:

  • פשתן/צ'אה- זרעי פשתן או צ'אה מושרים יוצרים מן ג'לי שעוזר להדביק את הבצק, הם גם ידועים כתחליפי ביצים באפייה טבעונית.
  • קמחי קטניות- לקמחי קטניות, כמו גם לכוסמת ירוקה ואולי גם לקינואה, תכונה של קשירה. המתכון הכי פשוט שבו אפשר לראות את זה לדעתי זה טורטיות שמכינים מכוסמת או מעדשים.
  • ביצים- ידועים כקושרים בצק/בלילה, אם פעם יכולתי לוותר על ביצה במתכון, היום אני שמה 2 ליתר הבטחון.

מתי אני כן משתמשת בתחליף? בבצקים: לחמים, לחמניות וכד'.
במה אני משתמשת? בפסיליום.

ישנם מספר סוגים של תחליפי גלוטן שאותם מוסיפים לבצק ליצירת אפקט הגלוטן: קסאנטן גאם, גואר גאם, פסיליום- הם לדעתי העיקריים ויש עוד… בסופו של דבר כל אחד יבחר במה הוא מעדיף להישתמש. לאחר מספר ניסיונות בחרתי להשתמש בפסיליום, לפעמים בשילוב פשתן טחון, גם טבעי, גם נוח וגם נותנים תוצאות טובות.
פסיליום– אלו סיבים המופקים מצמח הפלנטגו (לחך)-ראו תמונה למעלה. ביכולתם של סיבי קליפות הפסיליום לספוח כמות גדולה של נוזלים. הפסיליום סופח נוזלים ובכך נוצר נוזל צמיגי שעוזר לקשר את הבצק. התכונות האלו של פסיליום עוזרות ליצירת מרקם לחם ללא גלוטן. כיוון שאלו סיבים תזונתיים, משתמשים בהם לטיפול בבעיות עיכול ולכן פסיליום נמכר בדרך כלל בבתי מרקחת וחנויות טבע.

הנה כמה חברות שמוכרות פסיליום בארץ. חשוב לי להגיד מילה לגבי עניין של "עלול להכיל גלוטן". נראה שעל רוב הסוגים שנמכרים בארץ רשום "עלול להכיל", אני אישית לא מקפידה בנקודה הזו, קונה מה שזמין. בזמן האחרון אני משתמשת ב"אבקת פסיליום" של ניצת הדובדבן, כי אותו אין צורך לטחון (הייתי קונה של Nutri Care וטוחנת אותו במטחנת קפה) ונוח לי לעשות שם קניות.

יכולה להגיד לגבי פסיליום של Nutri Care, שגם עליו רשום "עלול להכיל": יצרתי קשר עם היצרן ההודי ונאמר לי שמבחינתם הפסיליום שלהם נקי מגלוטן.
מי שהעניין חשוב לו ורוצה להקפיד יותר, יכול לרכוש ב-iherb סוגי פסיליום נקיים (בחרו באופצייה 'ללא גלוטן' ברובריקה המתאימה), לחצו על הקישור: https://iherb.co/k8sgamri
קוד ההנחה שלי ב-iherb, אם תרצו לפרגן: ODU291. תודה 🙂